Haber

18. Ankara Kitap Fuarı’nda Prenses Belgiojoso Paneli

blankBu yılki konuk ülkesi ve ana teması İtalya olan 18. Ankara Kitap Fuarı’nda “Safranbolu’da Bir İtalyan Prensesi: Cristina Trivulzio Belgiojoso” başlıklı bir panel düzenlendi. Ankara’da ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’nde Ancyra Salonu’nda 26 Ekim 2022 Perşembe günü saat 14.30’da başlayan paneli çok sayıda ilgili izledi.
 
İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği, Ankara Üniversitesi, Safranbolu Belediyesi ve Casa İtalia (İtalya Dostluk Derneği) işbirliği ile düzenlenen panelde, 1850-1855 yılları arasında Safranbolu’da sürgün ve mülteci hayatı yaşayan Milanolu Prenses Cristina Trivulzio Belgiojoso’nun hayatı ve Anadolu’da geçirdiği yıllar anlatıldı.
 
blankModeratörlüğünü Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nevin Özkan Speelman’ın yaptığı panelin başında Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse bir konuşma yaptı. Köse yaptığı konuşmada Prenses Cristina’nın Safrabolu’ya ait önemli bir tarihsel değer olduğunu belirtti.
 
Panelde daha sonra Prenses Cristina Trivulzio Belgiojoso’nun Safranfolu günlerine dair bir kitap hazırlayan yazarlar Orhan Özdil ve Murat Babuçoğlu konuştular. Özdil ve Babuçoğlu, Prenses Cristina’nın hayatı, İtalyan birliği için verdiği mücadele ve Osmanlı ülkesindeki sürgün yıllarını anlatarak hazırladıkları kitapta yer alan arşiv belgelerine dair bilgiler verdiler.
 
blankblank
 
Panelde son olarak konuşan Safranbolulu tarihçi Yalçın Kılınç ise Prenses Cristina’nın sürgün yıllarında hayatını geçirdiği Safranbolu’daki Çakmakoğlu Çifliği’nin konumu hakkında bilgiler vererek çifliğin bugünkü durumuna dair tespitlerini, hazırladığı bir video eşliğinde izleyicilerle paylaştı.
 
Panelle birlikte Safranbolu Belediyesi tarafından hazırlanan “Safranbolu’da Bir İtalyan Prensesi: Cristina Trivulzio Belgiojoso Sergisi” de ziyarete açıldı.
Başa dön tuşu