Portre

Abdülmecid İçin Şiir Kitabı Yazan İtalyan Şair Giulio Uberti

İtalyan şair ve vatansever Giulio Uberti, 5 Eylül 1806’da Brescia’da doğdu. Hukuk eğitimi aldı. Ancak hiçbir zaman eğitimini aldığı mesleği icra etmedi. Gençliğinden itibaren Giuseppe Mazzini’nin milliyetçi fikirlerinin etkisi altında kaldı. Milano’nun Beş Günü’nde (18-22 Mart 1848) isyancılar arasında bulundu. Daha sonra Garibaldi kuvvetlerine gönüllü olarak katıldı. Avusturya işgali karşıtı faaliyetlerinden dolayı 1853 yılında tutuklandı ve işkence gördü. Bir süre sonra İtalya’dan ayrılmak zorunda kaldı ve İstanbul’a gitti. Birkaç yıl İstanbul’da mülteci olarak yaşadı. Bu sırada 1856 yılında Osmanlı Padişahı Abdülmecid için iki şiir kitabı yazdı. 1859 yılında yeniden ülkesine döndü. 1859’da III. Napolyon’un muzaffer bir şekilde Milano’ya girişi üzerine bir methiye yazmaya başladı ancak bu eseri yarım kaldı.
 
Başlangıçta İtalyan şair Giuseppe Parini tarzında şiirler yazdı. Daha sonraları tasvirci ve hicvedici şiirler ve şarkı sözleri kaleme aldı. Sonraki şiirlerinde ise belirgin şekilde Victor Hugo ve Lord Byron’un etkisi altında kaldı. Şiirlerinde daha çok İtalya’nın birleşme sürecinde yaşananları romantik bir üslupla işlemeye çalıştı. Napolyon Bonapart, Giuseppe Mazzini, Giuseppe Garibaldi ve George Washington için abartılı ve coşkun kasideler kaleme aldı. Benzer şekilde İstanbul’da bulunduğu sırada 1856 yılında Osmanlı Padişahı Abdülmecid için de iki kaside hazırladı ve bunları Padişah’a takdim etti. Sonraki yıllarda Padova ve Milano üniversitelerinde edebiyat dersleri verdi. Genç bir öğrencisine duyduğu karşılıksız aşk nedeniyle 19 Kasım 1876 tarihinde Milano’da intihar etti.
 
Giulio Uberti’nin Napolyon, Mazzini, Garibaldi ve Washington için yazdığı kasideler edebiyat tarihçileri tarafından çok iyi biliniyorsa da Osmanlı Padişahı Abdülmecid için 1856 yılında İstanbul’da kaleme aldığı iki kaside hakkında literatürde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Uberti, iki defterden oluşan bu kasidelerini İtalyanca ve Fransıca olarak yazmıştır. Bu kasidelerin orijinalleri Osmanlı Arşivi’nde bulunmaktadır.
 
 
blankGiulio Uberti’nin, 1856 yılında Abdülmecid için yazdığı İtalyanca ve Fransızca birinci şiir kitabının ilk sayfaları.
 
 
blank
Giulio Uberti’nin, 1856 yılında Abdülmecid için yazdığı İtalyanca ve Fransızca ikinci şiir kitabının ilk sayfaları.
 
 
Başa dön tuşu