Araştırma

Beyoğlu’nda Bir İtalyan Binası: Perpignani Apartmanı (Hanif Han)

Antonio Perpignani, Venedik asıllı bir İtalyan ailesine mensuptu. Aile, birkaç asırdır Osmanlı ülkesinde yaşamaktaydı. 1843 yılında İstanbul’da doğan Antonio Perpignani Paris’te mimarlık eğitimi aldı. İstanbul’da özel sektör için pek çok bina inşa etti. Bir ara İstanbul Belediyesi için bina mühendisi olarak çalıştı. Bu görevi sırasında 1903 yılında üçüncü rütbeden Osmani nişanı ile ödüllendirildi. Antonio Perpignani’nin ayrıca Beyoğlu Bereketzade’deki St. Pierre Hanı’nda bir mimarlık ve müteahhitlik ofisi buluyordu. Kendisi İstanbul’da pek çok betonarme binanın yapımını gerçekleştirmiş bir mimardı.
 
blank
 
Perpignani Apartmanı’nın inşasına ise 1904 yılında başlandı. Apartmanın planı ve inşası sırasında Perpignani’ye Rum mimar Marko Langas da yardımcı olmuştur. Binanın bulunduğu arsa, Beyoğlu’nda Hüseyin Ağa Mahallesi’nde (günümüzde Kuloğlu Mahallesi) Alyon (Alleon) Sokak (günümüzde Dernek Sokak) üzerinde bulunuyordu. Arsa üzerinde daha önce mimar Perpignani’nin ailesine ait bir konut vardı ve Perpignani bu konutun yerine beş katlı bir apartman yaptırmaya karar verdi.
 
blank
 
Apartman 1907 yılında tamamlandı ve tescil edildi. Mimar Perpignani bu apartmanı kira geliri elde etmek amacıyla yaptırmıştı. Osmanlı Arşivi belgelerinden anlaşıldığı kadarıyla bu apartmana Tadil-i Emlak Komisyonu (Emlak Düzenleme Komisyonu) tarafından 1907 yılı için 750 bin kuruş kıymet biçilmiştir. Ancak Perpignani buna itiraz ederek kıymet miktarını 500 bin kuruşa indirtti. Mimar Antonio Perpignani 1910 yılında İstanbul’da öldü.
 
Perpignani Apartmanı ise daha sonra el değiştirdi. Ankaralı Hanifzade Ahmed Bey (1889-1963) tarafından satın alındı ve ismi de “Hanif Han” olarak değiştirildi.
 
Başa dön tuşu