Haber

Milano’da Prenses Belgiojoso Semineri ve Kitap Tanıtımı

25 Kasım 2022 tarihinde İtalya’nın Milano şehrinde “Osmanlı ve İtalyan Arşivlerinde Prenses Belgiojoso Semineri” ile “Safranbolu’da Bir İtalyan Prensesi Cristina Trivulzio Belgiojoso” kitabının tanıtım toplantısı yapılacak. Seminer ve toplantıya Türkiye’den ve İtalya’dan çok sayıda uzman katılacak.
 
İlk etkinlik olan seminer, 25 Kasım 2022 günü öğleden önce Milano Braidense Ulusal Kütüphanesi’nde düzenlenecek. “Cristina Trivulzio Belgiojoso’nun Türkiye’deki Sürgünü” ile “Osmanlı ve İtalyan Arşivlerinde Cristina Trivulzio Belgiojoso” başlıklarını taşıyan seminerde Braidense Ulusal Kütüphanesi Müdürü Marzia Dina Pontone, Türkiye’nin Milano Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Tolga Erdoğan, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse ve Trivulzio Vakfı Başkanı Gian Giacomo Attolic Trivulzio tarafından birer açılış konuşması yapılacak. Daha sonra Prenses Belgiojoso’nun Türkiye’deki sürgün yılları ve Prenses hakkında Osmanlı ve İtalyan Arşivlerinde bulunan belgeler üzerine tarihçi ve arşiv uzmanı Orhan Özdil, tarihçi ve arşiv uzmanı Murat Babuçoğlu, tarihçi Yalçın Kılınç ve Trivulzio Vakfı Müdürü Marino Vigano birer konuşma yapacaklar.
 
Öğleden sonra ise Milano Katolik Üniversitesi’nde, 2022 yılında Safranbolu Belediyesi’nin desteğiyle yayınlanan “Safranbolu’da Bir İtalyan Prensesi Cristina Trivulzio Belgiojoso” adlı kitabın tanıtım toplantısı yapılacak. Toplantıda, Milano Katolik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Elena Riva, Venedik Ca-Foscari Üniversitesi’nden Dr. Elena Bacchin ile Milano Katolik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Giorgio Del Zanna birer konuşma yapacaklar.
 
Milano’daki seminer ve kitap tanıtımı toplantısı İtalya Kültür Bakanlığı, Milano Brera Müzesi, Milano Braidense Ulusal Kütüphanesi, Milano Katolik Üniversitesi, Milano’daki Türkiye Eğitim Ataşeliği ve Trivulzio Vakfı’nın işbirliği ile düzenleniyor.
 
blank
 
 
Başa dön tuşu