Haber

Safranbolu’da İtalyan Prenses Cristina Trivulzio Belgiojoso Sergisi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu’da, “Safranbolu’da Bir İtalyan Prensesi: Cristina Trivulzio Belgiojoso” sergisinin açılışı yapıldı. 11 Haziran 2022 günü açılan sergi ile birlikte aynı isimli kitabın tanıtımı da yapıldı.
 
blank
 
1850 yılında Osmanlı Devleti’ne sığınarak Safranbolu’ya yerleşen ve burada beş yıl boyunca yaşayan Milanolu Prenses Cristina Trivulzio Belgiojoso’nun kitabının tanıtımı ve sergisinin açılışı için tören düzenlendi. Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezinde düzenlenen törene Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Seher Berker, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Dario Sabbioni, Ankara Üniversitesi DTCF İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof.Dr. Nevin Özkan Speelman, Casa İtalia (İtalya Dostluk Derneği) Temsilcisi Emilj Malara, kitabın hazırlanmasına destek olan işadamı Şefik Yılmaz Dizdar, Safranbolulu tarihçi Yalçın Kılınç, yazarlar Murat Babuçoğlu ve Orhan Özdil ile vatandaşlar katıldı.
 
blank

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, 23. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin son gününde gerçekleştirilen programın kendisini çok heyecanlandırdığını belirterek, “Beş yıl boyunca Safranbolu’da yaşadığı arşivlerde yapılan araştırmayla ortaya çıkan ve Safranbolu’ya güzellikler getirmiş olan bir İtalyan Prenses. Safranbolu’nun çok kıymetli değerleri var. Kültür ve sanatla dolu bir kent. Bu Prenses de Safranbolu’ya artı bir değer katacak. İtalya ile bağlarımızı güçlendirecek” dedi.
 
blank
 
Konuşmanın ardından İtalyan Prenses Cristina Trivulzio Belgiojoso hakkındaki arşiv belgelerinin yer aldığı serginin açılışı yapıldı. Sergiyi gezen İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Dario Sabbioni yaptığı açıklamada, Safranbolu’da bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu aktararak, bu tarz kültürel etkinliklerin iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendiren bir durum olduğunu söyledi.
 
blank

İtalyan Prenses Cristina Trivulzio Belgiojoso için hazırlanan kitabının önümüzdeki yıllarda belgeselinin yapılmasıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Sabbioni, “Elbette bu belgesel iki ülke ilişkilerine katkı yapacaktır. Bu belgeselin çıkması durumunda İtalya Büyükelçiliği ve Kültür Merkezi olarak tanıtımına katkıda bulunmak isteriz” diye konuştu.
 
blank
 
 
Başa dön tuşu