Portre

Saray Ressamı Bir Cenovalı Luigi Acquarone

İtalyan ressam Luigi Acquarone, 1800 yılında Cenova’da doğdu. Sanat eğitimini Floransa’da tamamladı. İtalya’da bulunduğu dönemde ağırlıklı olarak manzara, portre ve dini konular üzerine eserler üretti. 1841 yılında İstanbul’a geldi ve bundan sonra ömrünün sonuna kadar İstanbul’da kaldı. Akademik geleneğe bağlı kalacak şekilde yağlıboya ve suluboya tablolar yaptı.
 
blank
Özellikle 1873 yılında İstanbul’da düzenlenen karma bir resim sergisiyle şöhret kazandı. Şeker Ahmed Paşa tarafından organize edilen bu resim sergisine Acquarone, iki kara kalem portre ile katıldı. Acquarone, 1875 yılında açılan bir diğer karma resim sergisine yine tabloları ile katıldı. Acquarone ayrıca 1877’de açılan oryantalist ressamlar sergisine de katılmıştır.
 
blank
Bu sergilerden sonra Luigi Acquarone, Osmanlı Sarayı ile de yakın ilişkiler kurmaya başladı. Bunun sonucu olarak 1881 yılında Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid tarafından saray ressamlığına tayin edildi. Acquarone’nin, saray ressamı olarak görev yaptığı sürede yaptığı resimlerin pek çoğu saray koleksiyonuna dahil edildi. Acquarone, bu yıllarda Osmanlı Sarayı’nda görev yapan yüksek bürokratlardan pek çoğunun portrelerini de yaptı.
blank
Diğer taraftan Acquarone, 1889 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi’nde (Güzel Sanatlar Okulu) resim hocası olarak görevlendirildi. Bu görevde bulunduğu sırada Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid tarafından üçüncü derece Mecidiye nişanı, gümüş Liyakat madalyası ve Sanayi madalyası ile ödüllendirildi. İtalyan ressam Luigi Acquarone, 1896 yılında İstanbul’da öldü. Acquarone’nin ölümünün ardından saray ressamlığına bir başka İtalyan ressam olan Fausto Zonaro atanmıştır.
 
Başa dön tuşu