Haber

Yeni İtalya Başbakanı Meloni’den Prenses Cristina Övgüsü

blankİtalya’da yapılan genel seçimlerde en çok oy alan İtalya’nın Kardeşleri (Fratelli d’İtalia) partisinin genel başkanı ve yeni hükumeti kurmakla görevlendirilen yeni İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, 25 Ekim 2022 tarihinde İtalya Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada Prenses Cristina Trivulzio Belgiojoso’dan bahsetti.
 
Giorgia Meloni, kurduğu hükumet için yapılacak güvenoylaması öncesinde İtalya Temsilciler Meclisi’ne hitaben yaptığı konuşmanın başında, İtalya tarihinin en bilinen 16 kadınından söz ederek, İtalyan kadınların kıymetini gösterdikleri için kendilerine teşekkür ettiğini belirtti.
 
blankMeloni’nin konuşmasında zikrettiği 16 meşhur ve tarihsel İtalyan kadının başında ise Prenses Cristina Trivulzio Belgiojoso geldi. Meloni konuşmasında zikrettiği İtalyan kadınlar için “cesaret, akıl ve aşkla hareket eden kadınlar” olarak bahsetti. Başbakan Meloni, Prenses Cristina için ise “toplantıların ve barikatların zarif organizatörü” ifadelerini kullandı. Meloni, sözlerinin sonunda ise bahsettiği İtalyan kadınlara teşekkür ederek “umarım ben de sizler gibi başarılı olabilirim” dedi.
 
İtalya Başbakanı Meloni’nin konuşmasında sözünü ettiği Milanolu Prenses Cristina Trivulzio Belgiojoso, İtalya tarihinin birleşmeye giden en önemli aşaması olan “Risorgimento” (Yeniden Uyanış) döneminin en aktif ve meşhur figürlerinden birisiydi. Kendisi aynı zamanda hayatının beş yıllık bir kısmını (1850-1855) Osmanlı topraklarında geçirmiş bir mülteci. Prenses Cristina, 1848 isyanlarından sonra bizzat içinde bulunduğu olayların ardından Kuzey İtalya’yı işgal eden Avusturya İmparatorluğu’nun baskısı nedeniyle 1850 yılında ülkesini terketmek zorunda kalmıştı. Prenses, beş yıl süren sürgün yılları sırasında, dönemin Osmanlı yöneticilerinin verdiği sığınma izni üzerine Safranbolu yakınlarında Çakmakoğlu adında bir çiftlikte yaşamaya başlamıştı. Prenses, 1855 yılında Avusturya İmparatorluğu’nun çıkardığı genel af üzerine tekrar Milano’ya dönmüştü.
 
İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin yaptığı konuşmanın ardından yapılan oylama sonucunda ise yeni kurulan Meloni Hükumeti, 235 evet ve 154 hayır oyu ile, 400 üyeli İtalya Temsilciler Meclisi’nden güvenoyu almayı başardı.
 
 
Başa dön tuşu